photo

Bederní svaly a krk

Zatímco bederní svaly jsou mostem mezi horním a dolním trupem, krk je spojnicí mezi hlavou a horním trupem. Je zde také jeden sval, poměrně masívní a velmi známý sternocleidomastoideus, nebo-li kývač hlavy, který naprosto přesně z bočního pohledu zrcadlí tvar psoatu.

Kývač (zdvihač) hlavy se upíná ze spánkové kosti za uchem, pravou a levou stranou, a pokračuje ke kosti hrudní a klíční na přední straně hrudníku a jeho hlavní funkcí v pohybu je vyrovnávat hlavu na krční páteři. Protože je jeden mostem dole, druhý je mostem nahoře a je to, jako když se díváte na sebe do zrcadla. Je-li problém v jedné části, je i v druhé, ač ne vždy o sobě dávají vědět obě.

Stávalo se mi, že třeba v průběhu několikatýdenního kurzu, kdy se prvně začneme věnovat bedrům, krk hned reaguje a ozve se, ač před tím byl v klidu. Objeví se ono pouto, známý reflexní oblouk, kdy jsou některé části těla spojeny více než jiné.

Proto je důležité při péči o bedra věnovat péči i krční oblasti. Uvolňovat současně i celou anatomickou strukturu, která v této oblasti je - ve fluidním pohybu pracujeme třeba se zvukem, tedy i s oblastí vnitřního ucha (mimo jiné stav vnitřní rovnováhy reflexivně propojených s psoatem), čelistí, úst, jazyka - toto vše tvoří rámec pro dobrý stav naší krční páteře.

Ale jako vždy platí... páteř, páteř, páteř... cokoliv děláme s páteří, děláme i se svaly, které s němi souvisí a to v případě bederních svalů a kývače platí dvounásobně.

V přístupu porozumění těla jako spíše biologického prostředí, než anatomicko-mechanického modelu, a tím pohybu tekutin v nás, pracujeme vlastně s kranio-sakrálním systémem. Zde platí úžasná spojitost mezi tekutinami v těle, které samy řízeny jakousi tak trochu pro nás záhadnou inteligencí (ale převelikou) se neustále snaží uvést toto propojení do harmonie. A my tomu poskytujeme prostor. Můžeme pak zjistit, že ve fluidním pohybu - v tekutinovém těle - uvolníme-li kývač, můžeme si přímo hmatatelně sáhnout na to, jak reaguje třeba i bránice nebo naše oči... které přece jen více vnímáme než třeba hloubku psoatu.

V případě, že budete chtít jakoukoliv část textu kopírovat, prosím, kontaktujte autorku na michaela.cusanova@seznam.cz.